20. dets 2012

Hei!!!Oleme nüüd facebook-is!
Tere tulemast! Welcome! Добро пожаловать!
 

19. dets 2012

Virtuaalse keskkonna kavand


KAVAND
 

Kus keskonnas teeme?
Otsustasime luua oma virtuaalse keskkonna facebook´i lehel, kuna väga palju noori, võib öelda,et suurem enamus kasutavad seda. Seda on mugav kasutada ning lehekülje leidmine ei võta kaua aega.
Facebookis on võimalik kiirelt teha postitusi, lisada pilte ning videosid, suhelda isiklikult, kui selleks tuleb vajadus, suhelda chat´is, jagada linke.


Mida teeme?
Organiseerime Virtuaalset Noorte Infokeskust "Fun for every day". Anname infot  tulevastest üritustest kolmes erinevas keeles (eesti, vene ja inglise keeles). Kirjutame tulevastest kontserditest, üritustest, näitustest, flash mob´idest, kino linastustest, teatri etendustest, festivalidest ja muudest huvitavatest asjadest, mis toimuvad lähiajal Tallinna linnas. Samuti viime läbi küsitlusi erinevatel teemadel, näiteks küsitlused selle kohta kes lähevad antud  üritusele või millist artisti kõige enam oodatakse Eestisse.
Kui tulekul on kauaoodatud suurüritus, siis kirjutame ka väiksemaid artikkleid antud ürituse kohta ning võimalusel  postitame hiljem ka väikse foto repartaaži selle kohta.


Kellele teeme?
Meie sihtrühm on noored. Kui panna paika vanuseliselt, siis  võib määratleda meie sihtrüma vanuses 13-26 a.  Kuna facebook´i saavad kasutada inimesed,kes on vähemalt 13 a. vanad, siis nooremaid meie oma sihtrüma võtta ei saa.


Milleks teeme?
Selleks, et noored oleksid rohkem teadlikud, mis linnas toimub ning võiksid külastada erinevaid üritusi. Tihtipeale puudub toimuvatel üritustel reklaam või ei jõua see kõikideni, seetõttu jäävad mõned huvitavad üritused vahele. Meie ülesanne on maksimaalsest anda informatsiooni noortele sellest, mis toimub väljaspool nende koduseinte.


Kuidas teeme?
Postitame Virtuaalse Noorte Infokeskuse facebook´i leheküljele informatsiooni toimuvatest üritustest kolmes erinevas keeles ühe postituse alla. Märgime juurde ka ürituse tasu kui see on teada (või märge tasuta). Viime läbi erinevaid küsutlusi, näiteks selleks, et välja selgitada kui palju inimesi soovivad minna antud üritusele.


Kes teevad?
Meie Virtuaalse Noorte Infokeskuse facebooki leheküljel on 6 noorsootöötajat: Aurika Sin, Kristina Aleksejeva, Anne Petrova, Katrin Joutsi, Maarika Tungal ja Mauro-Mark Musting.
Noorsootöötajad lisavad infot ürituste kohta, koostavad ja postitavad artikleid, vastavad külastajate küsimustele ning valadusel soovitavad või jagavad nõu.


Millal  ja kui tuhti teeme?
Kuu alguses postitame kõik võimalikud üritused, mis antud kuu jooksul toimuvad. Uuendamine toimub pidevalt, vastavalt sellele, millal jõuab meieni uus informatsioon. Suurüritustest  jagame infot võimalikult varakult.


Kust võtame informatsiooni?
Noorsootöötajad otsivad internetist toimuvate ürituste kohta informatsiooni, sorteerivad , analüüsivad  ning töötavad läbi, tõlgivad ning postitavad Virtuaalse Noorte Infokeskuse facebooki lehekülkele.


Tuleviku perspektiiv
Tulevikus võiksime teha koostööd erinevate organisatsioonidega ning saada pileteid, mida oma facebook´i leheküljel külastajate vahel välja loosida. Meie poolt on ürituste reklaam, ürituse organisatsiooni poolt loosipiletid.

 

18. dets 2012

Noortekeskuste fännilehekülge analüüs

Lasnamäe noortekeskus
Asutatud: 2000aastal.
Fänne arv: 286 inimest
Postituse sagedus:
Noortekeskus - tihti, peaaegu iga 2 päeva tagant
Fännid - ei postita ja eriti ei kommenteeri ka
Postituse sisu: info ürituste kohta, mis toimusid või veel hakkavad toimuma noortekeskuses.
Visuaal: tausta pilt on erk, kõik info on olemas ja  arusaadav.
Piltide arv (sisu): 2022 (pildid üritusest).
Viimane muudatus: 7.detsember
Tugevus:
vk.com: olemas

Haabersti avatud noortekeskus
Asutatud: 2001 aastal
Fänne arv: 449 inimest
Postituse sagedus:
Noortekeskus - tihti, peaaegu iga 3-4 päeva tagant
Fännid - mõnikord, postitavad info enda ürituste kohta (mida noored ise korraldavad) ja kommenteerivad info, mis jagab noortekeskus
Postituse sisu: info ürituste kohta, mis toimuvad noortekeskusest ja selle kohta, mis toimub mõnedes teistes noortekeskustes ka.
Visuaal: tausta pildil on noored, mis kohe teeb mulje, et noortekeskuse tegevuse on suunatud otseselt noortele. Esimesena veel kohe paistab noortekeskuse logo, mille abil on kohe arusaadav, missuguse asutusega on tegemist.
Piltide arv (sisu): 556 (pildid üritusest ja projektidest)
Viimane muudatus: 10.detsember
Tugevus: pildid, mis on ülesse pandud on sorteeritud, valitud on ainult kõige parimad (kõik muu on võimalik noortekeskuse saidi peal vaadata)
vk.com: olemas

Kopli noortekeskus
 Asutatud: 2011 aastal
Fänne arv: 467 inimest
Postituse sagedus:
Noortekeskus - tihti, peaaegu iga 2-3 päeva tagant
Fännid - mõnikord, postitavad pildid ja kommenteerivad
Postituse sisu: info noortekeskuste ürituste kohta, see mis toimub või juba toimus noortekeskuses, erinevad motiveerivad artikleid
Visuaal: taustapildil on kirjutatud mis noortekeskusega on tegemist, mis kohe aitab aru saada, mis leheküljel inimene on.
Piltide arv (sisu): 7 (noortekeskuse taustapilt ja mõned pildid üritsest)
Viimane muudatus: 11. detsember
Tugevus: noored ise postitavad erinevad pildid ja teemasid, mis neid huvitavad, jagavad linke
vk.com: olemas

Tallinna Pääsküla noortekeskus
 Asutatud: 2010 aastal
Fänne arv: 1370 inimest
Postituse sagedus:
Noortekeskus - peaaegu igapäev mõni kord on nädala vahelejäänud kuid üldiselt postitusi on väga tihedalt
Fännid - 4-5 postitust kuus
Postituse sisu: informatsioon noortekeskuse kohta, info ürituste kohta, küsitlused
Visuaal: suurest on näha mis fännilehega on tegemist.
Piltide arv (sisu): 1817 (plakatid, reklaam, üritustest tehtud pildid ja noorsootöötajad)
Viimane muudatus: 18. detsember
Tugevus: Suur fännide hulk
vk.com: ei ole

Saue noortekeskus
Asutatud: 2010 aastal
Fänne arv: 460 inimest
Postituse sagedus:
Noortekeskus - iga päev
Fännid - ise eriti midagi ei postita, aga kommenteerivad väga aktiivselt
Postituse sisu: info noortekeskuse kohta, ürituste kohta; info selle kohta, mis üldiselt toimub Saues, missugused üritused on korraldatud noorte jaoks.
Visuaal: väga värviline ja ilus. Tausta pildiks on pandud lähima ürituse plakat.
Piltide arv (sisu): 3211 (noortekeskuse pildid, ürituste pildid, plakatid)
Viimane muudatus: 18. detsember
Tugevus: info mitte ainult noortekeskuse kohta, kuid ka üldiselt üritusest, mis toimuvad Saues noorte jaoks
vk.com: ei ole

Mustamäe avatud noortekeskus
Asutatud: 2002 aastal
Fänne arv: 223 inimest
Postituse sagedus:
Noortekeskus - 2-3 päeva tagant
Fännid - mõnikord postitavad pilte ja kommenteerivad
Postituse sisu: info üritusest
Visuaal: väga ilus, värviline. Taustapilt on jõulutemaatiline ning väga hea eraldub noortekeskuse logo.
Piltide arv (sisu): 47 (kollektiivi pildid, ürituste pildid)
Viimane muudatus: 18. detsember
Tugevus: peaaegu iga postituse taga on noorte kommentaar 
vk.com: ei ole

Top 10 populaarsemaid veebilehti

              



1.       Google.ee
2.       Facebook.com
3.       Skype
4.       Youtube.com
5.       Twitter
6.       Vk.com
7.       Orkut.com
8.       Forspring.com
9.       Buduaar.ee
10.   Elu24.ee

Jututubade analüüs


Anne Petrova

Esimene jututuba.
„40 kg „ see on üks populaarseim jututuba (grupp) vene sotsiaalses võrgustikus ВКОНТАКТЕ. Siin võib leida kõik, mis on seotud sellega, kuidas inimene võib olla sale ja terve. Siin on igasugused motivatsioonid, videod, foorumid, jututoad. Gruppis on olemas administraatorid, kes postitavad igapäev artikkleid. On olemas foorumid, kus inimesed igapäev räägivad sellest, mis paneb neid muretsema. Näiteks üks tüdruk kirjutab“tahan üleliigsed kilod maha võtta, palun aidake”….ja kõik teised gruppi liikmed kirjutavad oma nippe. Ja administraatorid ka kirjutavad, toetavad inimest. Selles gruppis on 1 834 518 inimest, see näitab , et see probleem on väga populaarne. Gruppis on väga palju noori, noorte psühhika on väga haavatav ja sellised gruppid, kus tüdrukud võivad saada abi on väga kasulikud. Ja kui mingi inimene hakkab naerma teise inimese üle, siis administraatorid eemaldavad inimese gruppist.

Mina istusin jututoas, kus tüdrukud kirjutasid mida nad täna sõid , kas komme või kapsast ja arutlesid seda mida hakkavad homme sööma. Minu jaoks tundub hullumeelne, et tüdrukud kardava süüa. Minu meelest on vaja lisada siia gruppi ka inimest, kes osutaks psühhologilist abi.

Teine jututuba
http://wowjp.net/forum#
Võtsin ka mängude World of Warcraft foorumi. See mäng on praegu kõige populaarsem maailmas, see on online rolli mäng. Venekeelses foorumis noored arutlevad, jagavad oma kogemusi. Ühaegselt kokku on keskmiselt 400 inimest online, rekord 1122 inimest. Aga oline mängus mängivad kokku miljonid.
Mul oli raske istuda jututoas, sest ma ei tea selle mängu slengi, ja mul ei ole üldse kogemusi selles teemas.

Kolmas
http://vk.com/club30047743
Tänapäeva noored väga armastavad vaadata ameerika seriaale. Just sellepärast valisin Vampiiri päeviku gruppi. Grupp on ka ВКОНТАКТЕ võrgustikus. Kõik liikmed on fännid, siin oli kõige huvitavaim lugeda jututuba. Liikmed teevad online rollimängu, teevad videosid, kirjutavad luuletusi, laule seeriate kohta. Käik liikmed on ühe huvi sõbrad, neid ühendab üks teema. Selline noor ei tunne ennast üksildasena. Mina sain suhelda inimestega selles jututoas, sest olen vaatanud seda filmi.

Katrin Joutsi

Nightchat.ee
  • Nightchat.ee lehekülg on hea väljanägemisega ning mugav kasutuses.
  • Eesmärk, milleks on loodud antud jutukas on kirjutatud vigaselt:“ NIGHTCHAT.EE — See on suureparane vahend suhtlemiseks ja leida uusi tutvusi. Just sel eesmargil ning loodi meie jututuba, mis kutsuti Ööeluks „. Kohe peale seda lauset järgneb teine vigane lause „NIGHTCHAT.EE - Pakub produktiivne veeta vaba“. Ning sinna takka: „Maailmas, kus aeg - raha. Kus kõik on väga dünaamiline ja kiiresti, sellele ei ole sageli piisavalt aega, et ehitada oma isikliku elu ja sel juhul tuleb abile kõikvoimas Internet. Arvestades mitmekülgsuse kontingendi isikute kes külastavad meie jututuba kavandatud ja toimivad meie Reeglid, et vältida ja takistada ebameeldivaid olukordi saadaval, mis siis võib olla juba registreerimisel“. Ausalt öeldes lugesin mitu korda enne kui sain aru sellest lausest. Võib järeldada, et leht ei ole loodud eestlaste poolt, kuid kuskil ei ole nuppu, et vahetada keelt ning kasutajate nimed, kes istuvad selles jutukas on eesti keelsed.
  • Selleks, et pääseda jutukasse, peab registreeruma. Registreerimine ei nõua e-maili ja on väga kiire.
  • Mind hämmastas, et reeglites oli punkt, kus oli mainitud, et ei tohi kirjutada pikki sõnu. Nii, et kui ma sooviksin teha kellegiga juttu elevandikondilondiüdist, siis vist lendaksin sealt jutukast minema.
  • Kahjuks ei saanud kellegagi jutule, kuna istusin nightchat.ee´s alates kella 17.39st kuni kella 18.22 ning mitte kedagi polnud sees. Juu vist nimetus nightchat´i all on mõeldud tõesti öö jututuba ning õhtusel ajal inimese seda ei külasta. Kuigi jutukas näitas ka kasutajate sisenemise ja lahkumise aega ning mõned olid seal ka päevasel ajal.
  • Kasutajate profiili vaadata ei saa.
Neanky.com
  • Saab vaadata kasutaja profiili kui ta on registreerunud, mitte tulnud kui külaline. Profiilis kajastub nimi, asukoht, sugu, sünni kuupäev, tähtkuju. Samuti saab näha millal on viimati käinud ning millal on ennast kasutajaks registreerinud. Kasutaja saab määrata ka keda otsib kaaslaseks.
  • Registreerima ei pea, võib logida sisse külalisena.
  • Antud veebileht neanky.com koosneb paljudest jututoadest. Kõige populaarsem on armastuse otsimisele suunatud jutukas kui uskuda „Jutukate Top´i“, kuid kui mina sisenesin sinna, siis seal polnud samuti kedagi, nagu ka nightchat.ee´s.
  • Mina ei saanud aru antud veebilehest. Üleval näitas, et hetkel on online n-arv inimesi, kuid ei näitanud kus jutukates on rahvast. Seega pidin lappama neid kõike ja ei leidnudgi nii palju rahvast kui veebileht väitis, et on online. Paar inimest oli mõnes jutukas ja needki ei vastanud.
  • Kui vaadata jututoa vormistust ja temaatikat, siis võib väita, et see on suunatud rohkem teismelistele. Mina isiklikult ei istuks seal.
Livechat.su
  • Tüdinesin sellest, et Eesti jutukas pole rahvast ning otsustasin proovida oma õnne vene jutukas.
  • Registreerimine ei ole kohustuslik.
  • Jutukas oli palju rahvast. Ligikaudu 80 inimest.
  • Registreeritud kasutajatel on võimalik vaadata profiili, kus on kirjas sugu, sünni kuupäev, nimi, viimane külastus, registreerimise kuupäev jne.
  • Inimesed, kes istusid selles jutukas olid kõik venelased võrreldes eelmiste jutukatega.
  • Elav vestlus, väga raske jälgida, kuna sõnumeid tuleb momentaalselt juurde.
  • Enamasti istusid selles jutukas need, kes tahtsid lihtsalt aega veeta ning oma sõpradega suhelda. Kuid ka tutvumise eesmärgil.
  • Antud jututuba eksisteerib juba 7 aastat. See on loodud selleks, et inimesed saaksid lõbusalt aega veeta suheldes üksteisega. Tihti toimuvad ka jututoa kokkutulekud enamasti Sankt-Peterburgis ja Moskvas.
  • Arutleti paljudel erinevatel teemadel. Väga raske on neid kokkuvõtta. Küsiti teiste arvamust, näiteks kuhu minna puhkepäevadel või mis filmi õhtul vaadata, räägiti ka ilmauudistest ning sellest, mis endal parasjagu toimub.
  • Külastajate vanus varieerus 17-35a. Palju oli neid kasutajaid, kellel on olemas töökoht ja lapsed.
  • Antud jututuba erines kahe eelmise jututua poolest sellega, et siin oli väga palju rahvast ja vestlus käis pidevalt.
Jututubade erinevused on disainis ja kontingendis, sõnumite saatmise süsteem on igalpool üks ja sama.

Aurika Sin

Braavo! 

Üldiselt see jututuba on ainult üks osa saidist Braavo!. Saidil on võimalik ka muusikat kuulata, TV-kava vaadata ja veel inimesed võivad selle saidi peale oma reklaami panna. Braaavo! kasvas välja lehest Jutukas, mis tekkis internetiavarustesse juba 2008. aastal. Braaavo! loodi 2010. aastal.

Külastus: sel ajal, kui mina istusin jututoas seal oli alguses 6 inimest ja siis 30 minuti pärast oli juba 25 inimest. (üldist infot inimeste hulga kohta kuskil ei ole kirjas)
  • inimesed võivad seal istuda ilma registreerimiseta
  • keegi ei kontrolli vanust ega sugu
  • on olemas jututoa reegleid, aga ei ole aru saadav, kes neid kontrollib
  • on olemas võimalus suhelda nii avalikult, kui ka privaatselt
  • kui inimene kirjutab midagi või kedagi saadab sõnumit, tuleb heli
  • reeglites on kirjas, et on olemas moderaator, aga kuskil jututoas ei ole kirjas, kes konkreetselt see on
  • inimesed, kes istuvad selles jututoas eriti ei suhtle uute inimestega
  • konkreetset teemat jututoas ei ole, üldiselt inimesed räägivad sellest, kuidas neil läheb ja mida uut on nende elus
  • jututoas istuvad ka täiskasvanud, kes üritavad suhelda väikeste tüdrukutega ja üritavad nendega tuttavaks saada
  • kasutamistingimused on üldiselt mugavad
  • on võimalik oma pilte peale panna
Krovatka 

Tänapäeval see on üks populaarsematest vene jututubadest. Ilmus 10. juunil 1996. Tänapäeval jututoas on 10 erinevat teemasid, kus on oma külastajad ja oma reeglid.

Külastus: igapäev erinevate teemade all istub kokku umbes 15,000 inimest. Keskmiselt samal ajal serverit kasutab 350-400 inimest. Kui mina istusin jututoas„armastus“ seal oli 40 inimest.
  • on võimalik oma pilte panna
  • on võimalik fonti muuta
  • raske kasutada
  • inimesed suhtlevad vabadest teemadest
  • on kohe arusaadav, kes tuli jututoa esimest korda ja kes istub seal alati
  • kui inimene on registreeritud, ta täidab ankeeti, kus on kõik info tema kohta
  • saidi peal on erinevad teemasid, millest on võimalik valida (armastus; vanem kui 30; auto jne). Seal inimesed räägivad üldiselt nendel teemadel, mis neid huvitavad. Mina otsustasin istuda jututoas „armastus“. Seal kõik inimesed räägivad sellest, mis toimub nende isiklikus elus, mis probleemid neil on, mõned üritavad endale kedagi leida.
  • ei ole vanusepiirangut
  • on võimalik ilma registreerimiseta istuda
Чат Вдвоем  

Jututoa põhimõtte „pime kohting“. Kui sa logid sisse, sa ei tea, kellega sa hakkad suhtlema ja kes see inimene üldse on.
Külastus: statistika järgi seda jututuba kasutavad 3036 inimest, kuid otseselt seal suhtlevad ainult kaks inimest omavahel
  • ei saa registreerida
  • kunagi ei tea, kellega hakkad suhtlema
  • ei ole vanuse piirangut
  • sa ei pea oma vanust panema ja seoses sellega, sina võid alustada suhelda nii väikese lapsega, kui ka suure inimesega
  • mina suhtlesin erinevate inimestega. Mõned olid adekvaatsed ja suhtlesid minuga väga viisakalt, huviga. Mõned vastupidi ei osanud midagi normaalselt öelda, ropendasid ja rääkisid mingi arusaamatu juttu. Üks inimesest, kellega ma suhtlesin oli pois, kes oli 15 aastat vana. Mina ütlesin talle, et olen noorsootöötaja, selgitasin kes see on ja mis see on. Kui ta sai teada, kes mina olen, palus mind talle nõu anda. Me rääkisime temaga väga kaua.
  • Minu isiklik arvamus on, et selline veebileht (jututuba) ei ole normaalne. Kõik sõltub sellest, missugune inimene istub jututoas. Kuna inimesed on väga erinevad, sa mitte kunagi ei tea, kes istub ja suhtleb sinuga ja missugused mõtted sellel inimesel on. Mõned istuvad lihtsalt selleks, et suhelda aga mõned inimesed on lihtsalt perverdid.
Kristina Aleksejeva

Jututoa nime: murclub
  • Kasutajate arv: on raske lugeda, sest ta on liiga suur ning jututoa lehel pudub informatsioon kasutajate arvust.
  • Jututuba suunatud: noortele ning kasutajate põhiosa on noored vanuses 13-19 a.
  • Jututoa eesmärk ning temaatika: tutvumine ja vaba suhtlemine.
  • Jututoa suhtluskeel: vene
  • Kasutajate põhiosa on Venemaa, Ukraina ja Valgevene elanikud, vähem on Eesti, Läti ja Leedu.
  • Osalemiseks jututoas on vaja registreerimine.
Erinevused:
  • Jututoas iga kasutaja võib teha oma temaatilist tuba üks kõik mille teemaga.
  • Praegusel hetkel Murclubis on umbes 640 temaatilist tuba.
  • Iga kasutaja võib teha oma “pupsi“ ehk avatari.On olemas kauplus, kus võib osta pupsile erinevaid asju: riietus, aksesuaarid jne. Asjade ostmiseks on vajad monetid.
  • Iga kasutaja saab palka seos sellega kui palju minutid ta istub jututoas.
  • Moneti võib ka osta sms-i abiga, see teenus on tasuline.
  • Igal kasutajal on oma reiting ja status mis on seotud pupsi asjade arvuga ehk kui rohkem pupsil riietust siis kõrgem kasutaja reiting.
  • Tasuline teenus: oma andmeid nind akaunti kaitmine. On võimalik,et keegi võib akauni läbi murda ja selle vastu on vaja spetsiaalne tasuline kaitse, mida võib osta sms-iga
  • Jututoas alati toimuvad erinevad konkursid (näiteks: Päeva sign, Anonüümne Jõulu Vana) kus auhind on monetid.
Lisa: Mina osalesin temaatilises toas #SWAG#, kus oli umbes 20 kasutajat. Vabalt suhtlesime, küsiti kust kohast mina olen, kui vana olen jne. Sain aru, et seal noored lhtsalt tahaksid kedagi uut kohtuda teistest riigist või lihtsalt üks kõik kellega suhelda, sest nendel ei ole midagi teha.

Jututoa nimi: nekto
  • Kasutajate arv: jututoa veebilehel on nähtav ainult online-kasutajate arv, mis on iga tund umbes 1000 kasutajat.
  • Jututuba suunatud: inimestele vanuse piiramiseta kuid kasutajate põhiosa on noored vanuses 17-25 a.
  • Jututoa eesmärk ning temaatika: anonüümne suhtlemine ning tutvumine.
  • Jututoa suhtluskeel: vene
  • Kasutajate põhiosa on Venemaa, Ukraina ja Valgevene elanikud, vähem on Eesti, Läti ja Leedu.
Erinevused:
  • Osalemiseks jututoas on vaja elementaarne registreerimine (sinu vanus ja sugu).
  • On võimalik valida soovitava jutukaaslaste sugu ja vanust.
  • Kõik kasutajate andmed on konfidentsiaalsed.
  • Jututoas osalevad ja suhtlevad kaks inimeset.
  • Jututoa süsteem ise valib dialoogi osalejaid ning iga kasutaja võib igal ajal ise dialoogi lahkuda.
  • Jututoas võib kasutada mikrofoni ning kuulata raadiot.
Lisa: Mina osalesin 3 dialoogides. Kasutajad suhtlevad vabalt, nende eesmärgid olid uue inimesega tutvumine või lihtsalt vaja aja veetmine. Minu arvates oht on selles, et selles jututoas puudud täpne kasutajate sihtrühm ja sellepärast noored võivad virtuaalkiusamist ning–vägivalda sattuda.

Jututoa nimi: chatroulette
  • Kasutajate arv: jututoa veebilehel on nähtav ainult online-kasutajate arv, mis on iga tund umbes 10000 kasutajat.
  • Jututuba suunatud: inimestele alates 13 a.v.
  • Jututoa eesmärk ning temaatika: tutvumine ja vaba suhtlemine.
  • Jututoa suhtluskeel: inglise.
  • Jututuba on väga populaarne terve maailmas.
Erinevused:
  • Osalemiseks jututoas ei ole vaja registreerimine.
  • Jututoa süsteem ise valib dialoogi osalejaid ning iga kasutaja võib igal ajal ise dialoogi lahkuda.
  • Jututoas osalevad ja suhtlevad kaks inimeset.
  • Kasutajad võivad suhelda nii mikrofoni ja veebikaamera abiga kuid ka lihtsalt trükkida oma sõnumeid.
  • Sellepärast et see jututoa on väga populaarne siis seal osalevad ka erinevad kuulsused ( näiteks minu sõbranna üks kord rääkis ashey tisdale jajonas brothers-ga).
Lisa: Jututoas osalevad inimesed, kellel ei ole midagi teha. See jututoa on rohkes nagu meelelahutus. Dialoogi osalejad vahetuvad väga kiiresti. On olemas väga suur oht, sest jututoas puudud registreerimine ja täpne kasutajate sihtrühm, mis annab pedofiilile võimalust vabals osaleda jututoas. Kahjuks, jututoas osalevad vaja tihti inimesed, kes ei taha suhelda kuid tahavad pakkuda intiimseis teenusi. Minu arvates, selle jututoa populaarsus on vale ja noored üks kõik millises vanuses ei saa seal osaleda või siis jututoal peab olema suurem kontrolli süsteem.

Sarnasused murclub.ru, chatroulette.com ja nekto.me vahel:
  • Jututoas suhtlemine toimud online ehk reaalsus ajas.
  • Jututoas on olemas kasutamise reeglid, mille rikkumine on karistatav.
  • Rohkem inimesi kasutavad selliseid jututubasid vaja aja veetmiseks, vähem- tutvumiseks, sõbrade ning kaaslaste leidmiseks.
Maarika Tungal


Jututuba„Sõprus“

Nagu mina sain aru see on koht, kus kogunevad noored, et lihtsalt leia endale uusi sõpru, suhelda, arutada erinevaid teemasid ja veeta oma vaba aega koos.

Tol ajal, millal mina suhtlesin noortega(meid oli 13 inimest koos minuga)selles jututoas, mitte midagi ei toimunud. Kõik kasutajad olid sõbralikud ja heatahtlikud. Me lihtsalt arutasime mis toimus elus igaühel. Huvitav on see, et paljud isegi ei näinud teine teist aga suhtlevad nii moodi, et nad on head sõbrad. Ma arvan, et nad istuvad selles jututoas iga päev.

Üldiselt, see jututuba on ohutu noortele. Just smile! Aga ma ei nimetaks selline vaba aja veetmine kasulikuks. Igaks juhuks, reaalne suhtlemine on parem.

Jututuba
www.vk.com/

Väga mugav ja lihtne süsteem. Me kasutasime seda süsteemi meie virtuaalse noorsootöö praktika arutades. Sina ise võid lisada inimest, kellega sa tahad suhelda. Väga mugav, et arutada konkreetse teema kohe kõik koos. Aga see on välja mõeldud ainult nendele, kes on registreeritud selles sotsiaalses võrgustikus.

Foorum „Anonüümsed narkomaanid“ 
http://alanon.su/index.php?showforum=33

Selle foorumi põhimõtte selline, et AIDATA inimestel, kes sõltub narkotikumist või nende sugulastel. Mõned inimesed küsivad küsimused, teised ütlevad oma arvamused või annavad nõu. Foorumis puuduvad isiklikud andmed, et keegi ei saa teada, kellega ta räägib.

Foorumi teemad seotud ainult narkotikumite tarbimisega. Kõik teemad on klassifitseeritud ja sa võid vabalt valida, mis teema sobib ja millele küsimustele sa tahad vastada.

Mauro-Mark Musting

Juttukas Armusaal.org

Külastatavus väga suur kusagil 40-70 inimest pidevalt online. Põhisaalis vähemalt üle 5 inimese suhtlevad, pidevalt. Vanused on kasutajatel väga erinevad 14-50, Suunatud on üldiselt inimestele, kes otsivad kaaslast. Kuid põhirahavas, kes omavahel suhteleb tundub suhtlevat igapäev.

Juttutuba Chat24.ee

Külastatuvaus 8-15 Räägitakse kõigest, samamoodi tundub, et on inimesi kes suhtelevad omavahel igapäevaselt. 17-35 olid vanused mida kohtasin. Mõlemal juttutoad on sarnaselt ülesse ehitatud ja näed kujunduslikult samasugused välja.

Delfi.chat

Seal on võimalik valida erinevate kanelite vahel nagu, noored, delfi.ee, rullnokad, seks. Kusagil juttutoas pole üle 5 liikme enamustes on kaks,kolm kes ei suhtle omavahel, populaarsus tundub olevad väga madal.






17. dets 2012

II osa


Definition and Theory of Web-based Youthwork

Kokkuvõtte.

Noorsootöötajad alustasid Interneti kasutamist juba 1980 aastal. Internet on koht, mis on väga tähtis noorsootöö jaoks, sest noored kasutavad seda iga päev. Kõik asjad ja terminid, mis on seotud Internetiga alati liikuvad ja muutuvad. On olemas erinevad online noorsootöö meetodid, näiteks:

-          veebipõhine noorsootöö (erinevad võrgustikud, kus on info noorte jaoks, interneti mängud ja veebpõhine suhtlus)

-          online noorsootöö (suhtlemine, noorsootöö reaalses ajas aga interneti põhiselt, virtuaalsed noortekeskused)

-          online noorte tegevused (see, mida noored loovad iseseisvalt internetis)

-          väline kommunikatsioon (erinevad suhtlemised interneti kaudu)

-          õpe edendamine (noored saavad teada midagi interneti kaudu)


Noorsootöö on väga lai valdkond, mida on väga raske vaadelda teaduslikust vaatenurgast. Noorsootöö sees on väga palju erinevaid asju. Noorsootöös ei ole praegu mingit teooriat, sest seda on raske luua. Teooriat on raske luua, kuigi mõned teadlased väidavad, et noorsootöös on olemas 6 mõõdet, mis võivad teooriat tekitada: jätkusuutlikus, ühiskond, meetodid, inimlikkus, ülesanded (ehk eesmärgid), väärtused. Mis need mõõted tähendavad?

Ühiskond – noorsootöö võib lähtuda sellest, mida tähendab ideaalne ühiskond. Sellises olukorras noorsootöö peab aitama saavutada ideaalset ühiskonda , peab arendama ühiskonda noorte kaudu. Lähtudes noorsootööst ideaalne ühiskond tähendab seda, et inimesed on aktiivsed kodanikud, isegi noored.  Virtuaalses noorsootöös on võimalik ka aktiivsust arendada (nt. Facebooki kommenteerimine, erinevate blogide pidamine jne)

Inimlikkus – noorsootöö peab aktiivsete tegevuste järgi arendama noortel aktiivsust ja oskust ennast väljendada nii, nagu seda teevad inimesed, noorsootöö peab arendama individuaalsust.

Jätkusuutlikus – see mõtte on suunatud noorte ja looduse koostööle. Virtuaalne maailm aitab noortel ja täiskasvanutel uurida maailma, teada saada mis seal toimub ilma selle kahjustamiseta (tänapäeval kõik inimesed võivad vaadata maailma erinevate programmide abil, nt. Google Earth ja Google Street View).

Eesmärgid – mõtte on selles, et noored peavad olema võimalikult rohkem ideaalsed nii iseenda kui ka ühiskonna jaoks. Selle mõtte eesmärk on selles, et teha ideaalse maailma noorte jaoks koos noortega.

Meetodid – see on rohkem seotud õpetamisega. Noorsootöötajad võivad ja peavad selle mõtte järgi suhtlema noortega lähtudes oma kogemustest. Erinevad jututoad võivad sellisel meetodil aidata.

Väärtused – selline mõtte põhineb Inimõiguste Ülddeklaratsioonile ja Laste Õigustele. Noorsootöötajad peavad oma töös mõtlema sellest, kas noorte õigused on kahjustatud või mitte.


Oma töös noorsootöötaja peab mõtlema kõikidest kuuest aspektidest. Noorsootöötajad peavad oma töös mõtlema sellest, mis on kasulik ja tähtis noorte jaoks, mitte noorsootöötaja jaoks. Töös noortega ei ole tähtis aru saada mis on hea ja mis on halb, see ei ole esmane. Esmane noorsootöös on aru saada, miks noor käitub just niimoodi, missugused motiivid on tema käitumises. Virtuaalne noorsootöö peab olema ka tähtis tänapäeva maailmas. Muidugi virtuaalne suhtlemine ei näita meile kehakeelt ja miimikat, kuid see, mida noor postitab oma sotsiaalvõrgustikus on ka väga tähtis ja näitab tema sisetunnet ja olukorda.

Formaalne õpe on väga tähtis ja keegi ei vaidle sellega. Kuigi informaalne õpe on sama tähtis. Ja kus noored saavad seda õpet? Muidugi internetis. Teadlased väidavad, et väga tihti toimub informaalne õpe  läbi suhtluse. Suhtlemise ajal saame me teada midagi uut ja nagu kõik teavad, enamik inimestest suhtlevad just interneti teel. National Development Centre for Online Youth Work VERKE suhtleb noortega online´is  ainult siis, kui noored seda tahavad ja see on õige virtuaalne suhtlemine. Noorsootöötaja ei pea sundima, ta peab suunama.

Töötades noortega on vaja meeles pidada, et peab olema tagatud nende ohutus. Kui noorsootöötaja suhtleb noortega virtuaalses keskkonnas tähendab see,  et noorsootöötaja peab olema pädev ja peab teadma millest ta räägib.

Noorsootöö on selline valdkond, mida on väga raske panna ühte valdkonda (kas formaalne või informaalne õpe). Virtuaalne noorsootöö kaasab endasse mõlemaid.

Foreman’i järgi noorsootöö peab arendama noorte individuaalsust. Noorsootöös peab olema nii planeeritud, kui ka mitteplaneeritud õpe. Selleks, et õigesti õpetada, noorsootöötaja peab aru saama, millises olukorras elab noor, missugused on tema tingimused. Tingimustest arusaamine aitab paremini noort õpetada ja anda talle seda, milleks ta on võimeline.

Paljud võrgustikud, mis tegelevat virtuaalse noorsootööga kasutavad oma töös jututubasid. Suhtlemine on kõige parim vahend suhtlemises noortega ja nende õpetamises. Virtuaalne noorsootöötaja peab olema väga tähelepanelik, selleks et kohe aru saada, mis läheb halvasti ja mida on vaja parandada. VERKEs noorsootöötajatel on võimalus suhelda teiste professionaalidega, selleks et nõu paluda ja kompetentselt noorte probleeme lahendada ja nõu anda. Mõnedel virtuaalsetel noortekeskustel  suhtlevad noored rühmades, nendega, kellel on sarnased probleemid. Sellistes ühises tubades on väga tihti  mingi noorsootöötaja, kes saab nõu anda ja diskussioonis osaleda.

Nieminen väidab, et noorsootöös on järgmised funktsioonid: sotsialiseerimine, individuaalsus, hüvitis. Sotsialiseerimine peab õpetama noori osalema kultuurses elus, ühiskonna probleemides ja selles, mis teda ümbritseb. Individuaalsus peab aitama noori teha midagi iseseisvalt, see mis on omapärane. Siin noorsootöötaja peab oskama kuulata ja aru saada, mis on tähtis noorte jaoks, mis on vajalik. 


I osa

Meie rühma liikmed on: Maarika Tungal, Aurika Sin, Anna Petrova, Kristina Aleksejeva, Katrin Joutsi ja Mauro-Mark Musting.

Tõime välja virtuaalse noorsootöö loengu olulisemad asjad:

  • Üks virtuaalnoorsootöö põhiline eesmärk on virtuaalressurside kasutamine noorsootöös ning noorsöötöö kasutuselevõtt virtuaalkeskonda, mis on nii populaarne noorte seas;
  • Kui noorsootöötaja otsustab teha virtuaalset noortekeskust, siis sellel peab olema konkreetne eesmärk, lahtiolekuaeg, info noorsootöötaja ja noortekeskuse kohta;
  • Virtuaalne keskus peab olema väliselt huvitav ja köitev;
  • Virtuaalses noortekeskuses peab olema täpne ja õige ajaline info;
  • Kuna noored kasutavad Interneti liiga tihti, siis on kasulik laiendada nende silmaringi virtuaalse noortekeskuse abil. Näiteks postitada uudised, mis on seotud noorte huvide, hobi, vabaaja veetmisega jne.;
  • Virtuaalse noorsootöö sihtrühma kuuluvad ka noorte vanemad, mis tähendab, et informatsioon virtuaalnoortekeskuses peab olema selge ning kättesaadav ka nendele;
  • Kui viirtuaalses noortekeskuses on avatud jututuba, siis kindlasti peab olema kirjutatud millal toimub suhtlemine noorsootöötajaga;


  • Seoses sellega, et Internet on tänapäeval kättesadav kõikidele, pildid sotsiaalses võrgustikus peavad olema sobilikud ja korrektsed;
  • Virtuaalsesse noortekeskusesse ei tohi postitada nii noorte kui ka noorsootöötajate isiklikud andmed;
  • Kõik info, mis saab noorootöötaja noorest on konfidentsiaalne;
  • Interneti kaudu noorsootöötajatel on võimalus suhelda noortega  avatumalt, sest virtuaalkeskonnas  saavad nemad rääkida noorsootöötajaga kartmatult võrreldes nelja silma suhtlemisega tavalises elus;
  • Virtuaalne maailm õpetab noori kasutama uued tehnoloogiad;
  • Virtuaalne noortekeskus aitab kaasata noori tegema koos midagi huvitavat ja kasulikku.